Polícia SR upozorňuje na hoaxy

366

Polícia Slovenskej republiky na svojej facebookovej stránke upozorňuje na podvodníkov a šíriteľov rasistických hoaxov.

FALOŠNÍ POLICAJTI PÝTAJÚ OD ĽUDÍ TISÍCKY EUR

V poslednom čase je rozšírený typ podvodu komunikácia medzi mužom a ženou. Žena flirtuje s mužom – svojou budúcou obeťou. Možno si aj telefonujú, buduje sa medzi nimi akási dôvera. Následne dôjde k výmene intímnych fotografií. Vzápätí je muž kontaktovaný inou osobou (často opäť ženou), ktorá vystupuje ako rodič prvej ženy. Hovorí, že prvá žena je vlastne ešte neplnoletá a že celú komunikáciu s intímnymi fotografiami ide nahlásiť polícii. Alebo ani nie, ak muž rodine zaplatí „odškodné“. Ak muž zaváha a nič nezaplatí, zakrátko sa znovu ozve žena „matka“ a do telefónu odovzdá „policajta“. Vraj je už na policajnej stanici, kde podáva trestné oznámenie. Aj policajt sa snaží muža presvedčiť, aby radšej zaplatil „odškodné“ rodine a vyhol sa tak trestnému stíhaniu. Ide rádovo o tisícky eur. Samozrejme, že je to podvod, ktorý sa prelína aj s trestným činom vydierania. Polícia by takýmto spôsobom nikdy nevystupovala. Je dôležité, aby tieto podvody hlásila každá obeť skutočnej polícii, aby vyšetrovatelia mohli konať a vystopovať túto skupinku kriminálnikov.

HOAX: DÁVKY PRE RÓMOV

Opakovane sa objavuje hoax o údajných vysokých dávkach pre štvorčlennú rómsku rodinu, zatiaľ čo „pracujúca biela matka“ má neporovnateľne nižšie sociálne dávky. Opýtali sme sa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny a dostali sme odpoveď, z ktorého je hlavná myšlienka: „ÚSTREDIE PRÁCE NEROZDEĽUJE OBYVATEĽOV PODĽA ETNICITY!“. Ide o zjavne diskriminačnú informáciu, pretože sociálne dávky sú v SR poskytované na občianskom princípe. Úrady práce neevidujú občanom podľa etnicity, takže rovnakú dávku dostane každý občan v rovnakej životnej situácii. „Kamošky zo sociálky“ nemohli takúto informáciu poskytnúť, pretože príspevok na zdravotnú starostlivosť pre poberateľov pomoci v hmotnej núdzi sa neposkytuje od 1.1. 2014. Dotáciu na stravu nedostáva rodina, ale žiada o ňu škola (škôlka) a prijímateľom je tiež škola alebo škôlka. Inak povedané, tento príspevok nepríde rodičom, ale škole. Ústredie sa už stretlo s podobnými hoaxmi, zameranými na výšku sociálnych dávok, ktoré sa šírili sociálnymi sieťami so zjavným cieľom vyvolávať nenávistné reakcie voči určitej skupine obyvateľov alebo etniku, najčastejšie išlo o Rómov.

POZOR NA ZVRHLÍKOV A PODVODNÍKOV!

Aj vy sa občas snažíte speňažiť už nenosené časti svojho šatníka na internete? Na rôznych internetových stránkach alebo na burzách na sociálnych sieťach? Tak si dávajte dobrý pozor. Nie každý záujemca o vaše nohavice, tričko alebo aj spodnú bielizeň je seriózny. Niektorí muži žiadajú od inzerujúcich, aby sa v konkrétnom oblečení vyfotili. A nie vždy im ide o to, aby si dokázali predstaviť, ako daná vec pristane ich priateľke. Ak chce po vás muž podobnú fotografiu, vždy zbystrite. Veľakrát ide totiž o zvrhlíkov, ktorí môžu vašu fotografiu jednoducho zneužiť. A to nielen pre súkromné ​​účely.

Polícia ďalej upozorňuje na podvodnú facebookovú stránku carrybazarofficial, ktorá láka od dôverčivých ľudí peniaze. Políciu na ňu upozornili viacerí občania. Používa rovnaké modus operandi ako ďalšie stránky rovnako podvodné. Základ je nezabudnúť nikdy na to, že za žiadnu výhru neplaťte vopred peniaze.

Zdroj: FB Hoaxy a podvody – Polícia SR; foto: Pixabay.