Predstaviteľky slovenských matrikárov rokovali v Púchove

530

Dňa 21.2.2019 sa na mestskom úrade konala porada – zasadnutie Slovenskej rady Združenia matrikárok a matrikárov SR.

Matrika je štátna evidencia o osobnom stave fyzických osôb, ktorá má históriu a na našom území funguje už 124 rokov. Bez matrikára nie je možný napr. ani akt uzavretia manželstva, preto bol v minulosti v postavení verejného činiteľa. Matričná agenda je špecifická aj tým, že sa vykonáva na základe zloženia matričných skúšok. Vybavovanie občanov s rôznymi požiadavkami si vyžaduje maximálnu sústredenosť, opatrnosť a empatiu pri práci s ľuďmi.

Združenie matrikárok a matrikárov SR vzniklo 10.10.2002 ustanovujúcim snemom. Na tomto sneme sme si zvolili Slovenskú radu združenia, prezidentku, dve viceprezidentky a zriadili sme štyri odborné sekcie.

Združenie matrikárok a matrikárov SR má 1.147 členov a Slovenská rada ZMaMSR sa skladá z 22 členov. Sú to zároveň predsedníčky regionálnych združení, ktorého súčasťou je aj matrikárka Mesta Púchov – pani Ing. Jana Savarová.

Pracuje v Združení matrikárok a matrikárov SR od prvého dňa, bola som pri jeho zakladaní, v Slovenskej rade združenia som zapisovateľka a taktiež i podpredsedníčka a zapisovateľka v Trenčianskom regionálnom Združení matrikárok a matrikárov SR. Dňa 21.2.2019 na zasadnutí Slovenskej rady Združenia matrikárok a matrikárov SR bola zvolená členkami Slovenskej rady Združenia matrikárok a matrikárov SR za II. viceprezidentku Združenia matrikárok a matrikárov SR.

Cieľ združenia

Obhajovať záujmy matrikárok a matrikárov, zvyšovať odbornosť výkonu povolania matrikára prostredníctvom rôznych vzdelávacích aktivít, spoluprácu a s výmenou skúseností medzi regionálnymi združeniami, navrhovať riešenia odborných problémov matrík, spolupracovať s Ministerstvom vnútra SR a Združením miest a obcí SR pri ich riešení, poradná legislatívna činnosť, spolupráca s inými inštitúciami, občianskymi združeniami a hlavne aj medzinárodná spolupráca s Európskym združením.

Spoluprácu s Európskym združením sme nadviazali dňa 1.1.2003,kde sme boli prijatí za riadneho člena Európskeho združenia matrikárok a matrikárov, v skratke EVS. EVS bolo založené v máji roku 2000 v Holandskom meste Nordwijkhout a jeho právnym podkladom sa stalo nemecké zjednotené právo.

Členskými štátmi sú okrem nás – Nemecko, Holandsko, Belgicko, Taliansko, Poľsko, Slovinsko, Škótsko, Estónsko, Rumunsko.

Ciele a hlavné úlohy EVS sú: výmena informácií o právnom vývoji v oblasti matrík, osobného stavu občanov a rodinnom práve v Európe, postupná harmonizácia právnych noriem v oblasti matrík v rámci EÚ, výmena skúseností. EVS má aj webovú stránku evs-eu.org, na ktorej sú všetky informácie o členských štátoch, sú tam všetky referáty, ktoré odzneli na kongresoch vo viacerých jazykoch. Poradný zbor aj vypracoval a publikoval na svojej stránke slovník najčastejšie používaných slov z oblasti matrík a štátneho občianstva a je pre všetkých výbornou pomôckou.

Na zasadnutí dňa 21.2.2019 boli prerokované hlavne jednotlivé body programu:

  • zmena členky slovenskej rady (viceprezidentky)
  • správa zo zasadnutia čl. schôdze EVS zo dňa 22.9.2018 Castel San Pietro Terme a správe zo zasadnutia predsedníctva 22. septembra 2018
  • kongres v roku 2020 – Slovensko /Bratislava/ a príprava V. snemu ZMaM SR v roku 2020
  • Nariadenie EP a rady EÚ – predkladanie určitých verejných listín v EÚ – platnosť 16.2.2019.

V roku 2020 bude ZMaMSR organizovať 20. kongres Európskeho združenia matrikárov a matrikárok a zároveň V. snem ZMaMSR, ktorý sa bude konať v Bratislave. Zároveň boli rozobraté problémy týkajúce sa matričnej činnosti na jednotlivých úradoch. Prítomné členky Slovenskej rady ZMaMSR si vymenili skúsenosti, s ktorými sa pri svojej práci stretávajú, boli rozobraté aktuálne problémy ohľadne matričnej agendy, osobitnej matriky, zasielanie rôznych rozsudkov elektronickou formou a hlavne sme rozoberali nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/1191 zo 6. júla 2016 o podporovaní voľného pohybu občanov prostredníctvom zjednodušenia požiadaviek na predkladanie určitých verejných listín v Európskej únii a o zmene nariadenia EÚ č. 1024/2012. Zjednodušenie predkladania/obehu určitých verejných listín v Európskej únii.

Od 16. februára 2019 sa začne v Európskej únii uplatňovať nové nariadenie o verejných listinách, vďaka ktorému sa odstráni administratívna záťaž pre občanov súvisiaca s udelením vyššieho overenia (apostil) alebo zabezpečovaním overených prekladov niektorých verejných listín.

Ing. Jana Savarová, matrikárka, Ing. Zuzana Brindzová, PhD., poverená zastupovaním vedúceho Právno-organizačné oddelenie MsÚ Púchov
Foto: Slavomír Flimmel