V Púchove sa konali férové pikniky na podporu svetového hnutia fair trade

201

Podujatie sa koná druhú májovú sobotu, na Svetový deň pre fair trade, ktorý je venovaný spravodlivému obchodu. Pestovatelia v Afrike, Ázii a Latinskej Amerike si môžu zarobiť na dôstojné živobytie vlastnou prácou a za svoju produkciu sú patrične odmenení. To znamená, že ich deti nemusia pracovať na poliach a plantážach a pestovanie môže byť šetrné k životnému prostrediu.

Okrem dlhodobo nízkych výkupných cien a z toho vyplývajúcej chudoby musia pestovatelia čeliť aj dôsledkom zmeny klímy. Kolumbijská pestovateľka kávy Luz Marina Reigoza z družstva COOAGRONEVADA ich opisuje takto: „Zima tu neprichádza ako kedysi, počasie je nepredvídateľné. Niekedy vôbec neprší a niekedy sa dlho neochladí. Ovplyvňuje nás to, ovplyvňuje to úrodu kávy.“

Fairtrade výrobky sú čoraz dostupnejšie. V roku 2021 sa na Slovensku predalo takmer o 65 % viac fairtradového kakaa ako v predchádzajúcom roku. Fairtradová prémia na tovar predaný na Slovensku, teda dodatočné peniaze, ktoré pestovatelia vynakladajú na rozvoj komunity a zvyšovanie efektívnosti pestovania, vzrástla na 720 000 EUR. „Rastúci predaj znamená väčšiu podporu pre pestovateľov,“ vysvetľuje Lubomír Kadaně, riaditeľ Fairtrade Česká republika a Slovensko.

„Férový piknik“ na Kolonke sa konal 12. mája v areáli školského parku Spojenej školy, I. Krasku Púchov. Organizovali ho študenti. Na programe bolo hneď od rána spoločný „energizer“- rozcvička, spoločné raňajky v tráve a následne športové pohybové a aj súťažné aktivity. V sobotu akciu podporili v Europarku organizátori z Podivného baróna a Gymnázia Púchov.

Viac informácií o podujatí nájdete na www.ferovypiknik.sk a www.fairtrade.sk

Spojená škola, I. Krasku