DNA každého jedného z nás je jedinečná, a to aj napriek tomu, že až 99,9 % z nej zdieľame s celým svetom. Práve zvyšná časť 0,1 % nám dodáva tú správnu zmes vlastností, schopností a robí nás unikátnymi. To sa ukázalo aj pri voľbe desiatich finalistov, ktorí sa dostali do úzkeho výberu ocenenia Učiteľ Slovenska. Učiteľkou Slovenska 2020 sa stala Iveta Barková, riaditeľka a učiteľka slovenského jazyka a dejepisu na Súkromnej základnej škole v Senci.
Výnimočnú snahu a osobnosť Ivety Barkovej zo Súkromnej základnej školy v Senci odmenila odborná porota ocenením Učiteľ Slovenska 2020 pod taktovkou Komenského inštitútu. Verejnosť ju zároveň odmenila Cenou verejnosti. V roku 2020 bola vzhľadom na aktuálnu situáciu doma i vo svete vytvorená nová kategória – Učiteľ na diaľku. Ocenenie v tejto kategórii získal Dávid Králik, učiteľ a spoluzakladateľ školy Felix.
Cieľom ocenenia Učiteľ Slovenska je poukázať na dôležitosť vzdelávania a posilniť význam a úlohu profesie pedagóga v našich životoch. Prikladá tiež dôraz na ich prístup v čase pandémie, kedy sa škola zmenila doslova z minúty na minútu, a tak aj na celkový pohľad na prácu učiteľov.
„Učitelia sú hrdinovia dnešných dní. V tomto roku sa stretli s mnohými prekážkami, s ktorými sa excelentne vysporiadali. Každý z nich zistil niečo nové o svojom povolaní a aj o sebe samom. Ocenenie Učiteľ Slovenska mi dáva možnosť, aby som sa poďakovala všetkým vašim kolegyniam a kolegom, ktorí vynikajú svojou aktivitou a inovatívnym prístupom k výchove a vzdelávaniu. Ste pre nás inšpiráciou, za čo vám úprimne ďakujem,“ hovorí prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá má nad projektom záštitu.
Učitelia zo základných a stredných škôl či školitelia online kurzov sa mohli do ocenenia zapojiť sami, alebo ich mohla nominovať aj široká verejnosť. Počas tretieho ročníka tohto projektu organizátori dostali až 1101 nominácií a 164 prihlášok. Zo 129 učiteliek a 35 učiteľov nakoniec odborná porota vybrala desať finalistov, pričom prihliadala na vzdelávacie úspechy žiakov, spoluprácu s pedagogickými inštitúciami, mimoškolské aktivity a spôsob, akým učiteľ odovzdáva svoje skúsenosti iným kolegom.
Odborná porota navštívila 10 vybraných finalistov počas ich vyučovacích hodín, aby videli, ako vyzerá práca so žiakmi a vyučovací proces.
„Pri výbere finalistov nás zaujímal komplexný príbeh každého z nich a ich motivácia stať sa učiteľom. Rovnako aj priložené dôkazné materiály a údaje v prihláške nám pomohli vytvoriť si celkový obraz o tom, kto sa stane držiteľom hlavnej ceny Učiteľ Slovenska,“ popisuje Viera Kalmárová, predsedníčka poroty. Následne, prostredníctvom onlinu, odprezentovali finalisti informácie o sebe, zaužívaných učebných metódach a postupoch.
Tento rok bolo vyhlásenie víťaza ocenenia Učiteľ Slovenska 2020 unikátne, pretože všetci desiati finalisti odovzdali svoju vzorku DNA. Tá poputovala na rozbor do laboratória v Nemecku, kde skúmali genetické i osobnostné predispozície našej TOP desiatky a posudzovali „správny mix vlastností učiteľa“. Z výsledkov analýzy vyšlo, že až 8 z 10 učiteľov má predispozíciu na to, aby mali rovné hnedé vlasy. Vedci tiež odhalili, že 2 z finalistov môžu vypiť veľké množstvo kávy, pretože ich telo dokáže spracovať kofeín na vysokej úrovni bez toxických účinkov.
„Odhliadnuc od vedy a genetických predispozícií, ktoré nás predurčujú na túto prácu, je tu niečo, čo sa odmerať nedá a mal by to mať každý dobrý učiteľ – a to je láska. Láska k učeniu, spoznávaniu a neustálemu získavaniu nových informácií a k svojim žiakom a študentom. Som presvedčená, že finalisti ceny Učiteľ Slovenska, a nielen tí, sa môžu práve týmto prístupom popýšiť,“ povedala genetička Michaela Šišková z DNA ERA.
Učiteľkou Slovenska 2020 sa stala Iveta Barková, riaditeľka a učiteľka slovenského jazyka a dejepisu na Súkromnej základnej škole na Kysuckej ulici v Senci. Genetická analýza pri nej potvrdila vynikajúcu predispozíciu na výbornú pamäť a veľkú schopnosť rozpoznávať tváre. V praxi to znamená, že podľa mena pozná všetky deti v škole. „Ocenenie Učiteľ Slovenska 2020 si veľmi vážim a spravilo mi obrovskú radosť. Zároveň ma motivuje pokračovať vo svojej práci tak, ako najlepšie viem a minimálne s takým nasadením, ako doteraz,“ povedala po prevzatí ocenenia Iveta Barková, ktorá zároveň získala aj Cenu verejnosti.
3. ročník ocenenia Učiteľ Slovenska 2020 so sebou priniesol novinku v podobe novej kategórie, a to Učiteľ na diaľku. Kategória vznikla ako reakcia na novú formu dištančného vzdelávania, ktoré sa stalo súčasťou života žiakov a učiteľov na celom Slovensku. Víťazom kategórie Učiteľ na diaľku sa stal Dávid Králik, učiteľ a spoluzakladateľ školy Felix.
„Verím, že ocenenie bude motivovať začínajúcich učiteľov, ale aj mladých ľudí, ktorí sa rozhodujú, či si vyberú toto vskutku dôležité povolanie,“ dodáva na záver prezidentka Zuzana Čaputová.
Finalisti 3. ročníka ocenenia Učiteľ Slovenska
Barková Iveta, riaditeľka a učiteľka slovenského jazyka a dejepisu, Súkromná základná škola, Kysucká 14, Senec
Bezeková Ľubica, zástupkyňa a učiteľka na 1. stupni (matematika, angličtina, informatika a výtvarná výchova) ZŠ s MŠ Školská 27/14, Pliešovce
Demčáková Ľubica, učiteľka na 1. stupni, Evanjelická ZŠ Námestie legionárov 3, Prešov
Dobšíčková Dana, lektorka a majiteľka, jazyk. škol. Námestie svätého Petra a Pavla 10, Bratislava
Chmurová Jana, učiteľka na 2. stupni, ZŠ s MŠ Ul. Jána Bottu 27, Ul. Jána Bottu 27, Trnava
Kališová Iveta, riaditeľka a učiteľka na 1. stupni, ZŠ s MŠ Ľubeľa, Ľubeľa 161, Ľubeľa
Ogurčák Ladislav, učiteľ geografie a telesnej výchovy, Stredná odborná škola pedagogická, Bottova 15A, Levoča
Okuliarová Miroslava, učiteľka na 1. stupni, ZŠ Mostná 3, Nové Zámky
Plintová Monika, učiteľka anglického jazyka, FUTURUM bilingválne a IT gymnázium, Kožušnícka 2, Trenčín
Tomolya Róbert, učiteľ matematiky a informatiky, Gymnázium Nám. padlých hrdinov 2, Fiľakovo
Zdroj: ucitelslovenska.sk