Blížia sa parlamentné voľby 2020

100

Voľby do Národnej rady Slovenskej republiky sa konajú 29. februára 2020.

Ako je to s volebným kvórom pre strany a koalície?

Na Slovensku máme registrovaných 160 politických strán a hnutí. Z nich len menšia časť sa zúčastňuje tohtoročných parlamentných volieb, niektoré samostatne, iné v koalícii. Na zvolenie do Národnej rady SR musí strana získať najmenej 5%, koalícia zložená z 2 alebo 3 strán najmenej 7 % a koalícia zložená z viac ako 3 strán najmenej 10 % z celkového počtu odovzdaných platných hlasov. Toto pravidlo sa dá ľahko obísť, keď strana s malými vyhliadkami na úspech kandiduje na kandidátskej listine inej strany alebo viaceré strany založia novú stranu, aby sa ich prísnejšie pravidlo platné pre koalície netýkalo. Napríklad hnutie OĽANO poskytlo svoju kandidátku ďalším trom stranám a nedávno sa premenovalo na „OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO), NOVA, Kresťanská únia (KÚ), ZMENA ZDOLA“. Nepotrebuje však získať 10% hlasov, pretože nie je štvorkoalíciou v zmysle zákona. Podobne postupovala strana Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko, na ktorej kandidátke figurujú kandidáti ďalších štyroch strán, ale aj takejto „koalícii“ vo voľbách stačí 5% hlasov.

Volebné kvórum je obvyklé aj v iných štátoch, napr. v Turecku je 10%. Slúži tomu, aby sa systém politických strán úplne neroztrieštil a neatomizoval. Kvórum chce zabrániť, aby získali mandáty veľmi malé strany vrátane extrémnych s okrajovým vplyvom na spoločnosť. Pri existencii veľkého počtu malých strán však môže mať volebné kvórum za následok neprimerané množstvo prepadnutých hlasov. Niekedy môže množstvo prepadnutých hlasov spôsobiť, že sa po voľbách vytvorí vládna koalícia, ktorú si nepriala väčšina voličov. Aj vo voľbách 2020 bude veľmi záležať na tom, komu hlasy prepadnú – či voličom SNS, Dobrej voľby, MOSTu alebo na druhej strane KDH, SaS alebo dvojkoalície PS/Spolu (tá potrebuje 7%).

Polícia upozorňuje občanov na trestnosť volebnej korupcie

Trestný zákon hovorí, že volebnej korupcie sa dopustí ten, kto priamo alebo cez sprostredkovateľa poskytne, ponúkne alebo sľúbi úplatok tomu, kto má právo voliť, aby volil alebo hlasoval určitým spôsobom, nevolil alebo nehlasoval určitým spôsobom, nevolil alebo nehlasoval vôbec, alebo sa nezúčastnil volieb, alebo z tohto dôvodu priamo alebo cez sprostredkovateľa poskytne, ponúkne alebo sľúbi úplatok inej osobe. Volebná korupcia sa týka aj toho, kto v súvislosti s výkonom práva voliť priamo alebo cez sprostredkovateľa pre seba alebo inú osobu prijme, žiada alebo si dá sľúbiť úplatok, aby volil alebo hlasoval určitým spôsobom, nevolil alebo nehlasoval určitým spôsobom, nevolil alebo nehlasoval vôbec, alebo sa nezúčastnil volieb. Ak máte vedomosť o volebnej korupcii, podajte trestné oznámenie na najbližšom policajnom oddelení.

Kto kandiduje v parlamentných voľbách?

Mesto Púchov má na 25 kandidátkach politických strán medzi 2.736 kandidátmi sedem svojich občanov. Politické strany, ktoré kandidujú vo februárových parlamentných voľbách zoradené podľa čísel, ktoré si vyžrebovali do volieb:

1. Slovenská ľudová strana Andreja Hlinku,
2. DOBRÁ VOĽBA,
3. Sloboda a Solidarita (131. Juraj Lednický, 32 r., operátor výroby),
4. SME RODINA (80. Erika Ďurdíková, 48 r., SZČO),
5. Slovenské Hnutie Obrody,
6. ZA ĽUDÍ,
7. MÁME TOHO DOSŤ!,
8. Hlas pravice,
9. Slovenská národná strana,
10. Demokratická strana (8. Lukáš Ranik, Ing., 31 r., viceprimátor mesta),
11. OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO), NOVA, Kresťanská únia (KÚ), ZMENA ZDOLA (84. Cyril Crkoň, Bc., 48 r., stredoškolský učiteľ),
12. Koalícia Progresívne Slovensko a SPOLU – občianska demokracia,
13. STAROSTOVIA A NEZÁVISLÍ KANDIDÁTI (10. Ľubomír Talda, 44 r., generálny manažér),
14. 99%. občiansky hlas,
15. Kresťanskodemokratické hnutie,
16. Slovenská liga,
17. VLASŤ,
18. MOST – HÍD,
19. SMER – sociálna demokracia,
20. SOLIDARITA – Hnutie pracujúcej chudoby,
21. HLAS ĽUDU (12. Filip Ficek, 22 r., študent),
22. Magyar Közösségi Összefogás – Maďarská komunitná spolupatričnosť,
23. Práca slovenského národa,
24. Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (39. Marián Mišún, Mgr., 40 r., robotník v zlievárni),
25. Socialisti.sk.

Slavomír Flimmel
Zdroj: minv.sk, foto: pixabay