Čím (ne)kŕmiť vodné vtáctvo?

7476

Dobrý úmysel nestačí. Dobré úmysly v kombinácii s malou informovanosťou potrápili už nejeden zvierací žalúdok.

Mnoho ľudí má tendenciu kŕmiť divé kačice či labute plaviace sa po rieke a častokrát ich nezastaví ani varovanie na výstražnej tabuli „Zákaz kŕmiť vodné vtáctvo“. Vrecko s chlebom alebo rožkami je často neodmysliteľnou súčasťou rodinných vychádzok k vode, kde sa deti tešia pohľadom na vďačné labute, kačice a ďalšie vodné vtáctvo zobkajúce všetko, čo im hodia. Aj keď by sme si mohli myslieť, že ide o environmentálne zodpovedný a roztomilý spôsob, ako zlikvidovať staré, zatuchnuté a častokrát plesnivé kuchynské zvyšky, je v skutočnosti veľmi nezdravý a nebezpečný návyk, nielen pre vodné vtáctvo, ale aj nás samotných.

NEBEZPEČNÉ KRMIVO

Pečivo a podobné výrobky ako keksíky, čipsy, pukance, sladkosti a koláče, obsahujú vysoký podiel sacharidov, no málo výživných látok. Operenci sa síce ľahko nadobudnutou potravou potešia a rýchlo zasýtia, no tráviaci trakt nemajú na ňu prispôsobený. Zbytočne im tak môžeme spôsobiť zažívacie problémy či dokonca privodiť smrť.

NEGATÍVNE DOPADY NESPRÁVNEHO PRIKRMOVANIA

Mláďatá potrebujú pre správny rast a vývoj pestrú stravu a dostatok rastlinnej potravy a bielkovín z hmyzu. Ak sú kačice pravidelne kŕmené chlebom, káčatká nedostanú dostatočnú výživu. Prikrmovaním vtákov v nich pestujeme pohodlnosť – spoliehajú sa na to, že niečo dostanú, než aby si sami potravu zháňali. Kačice budú tak dychtivo hľadať ľahký zdroj potravy a mláďatá nenaučia rozpoznávať a hľadať prírodné zdroje potravy.

Ľahký zdroj potravy zapríčiní, že kačice a iné vodné vtáky, znesú viac vajíčok a rybník alebo jazero sa rýchlo preplnia. To sťažuje vtákom hľadanie zdravších zdrojov potravy a zvyšuje pravdepodobnosť teritoriálnej agresie. V preplnených oblastiach môžu prosperovať predátori a rýchlejšie sa šíriť choroby.

Premočený, nespotrebovaný a hnijúci chlieb môže vytvárať škodlivé zápachy a viesť k väčšiemu množeniu rias, ktoré upchávajú vodné toky a vytláčajú žiadúce rastliny. To koncentruje znečistenie a v konečnom dôsledku môže vyhubiť ryby, obojživelníky, kôrovce a ďalší život v okolí, čím sa zdroje dobrej potravy stanú ešte vzácnejšími.

Kŕmenie kačíc chlebom môže zvýšiť šírenie chorôb dvoma spôsobmi. Strava bohatá na uhľohydráty vedie k väčšej defekácii a vtáčie výkaly obsahujú baktérie zodpovedné za mnoho chorôb, vrátane vtáčieho botulizmu. Okrem toho plesnivý chlieb môže spôsobiť aspergilózu – smrteľnú infekciu pľúc, ktorá môže zdecimovať celé stáda kačiek a vodných vtákov. Hnijúce zvyšky potravy prilákajú ďalších nevítaných škodcov, ako sú potkany, myši a hmyz. Títo škodcovia môžu prenášať ďalšie choroby, ktoré sú nebezpečné nielen pre zvieratá, ale aj pre ľudí.

ZDRAVŠIE ALTERNATÍVY PRIKRMOVANIA

Vodné vtáky môžu žiť dlhšie a zdravšie, ak sa spoľahnú skôr na prírodné zdroje potravy, ako sú vodné rastliny, semená, trávy, orechy a hmyz. Ak stále túžite kŕmiť kačice, čo môže byť zaujímavým zážitkom, namiesto chleba im ponúknite zdravšie alternatívy ako ovocie, zeleninu – zvlášť obľúbenou pochúťkou je hrozno (nakrájané na polovicu, bez zrniečok – aby sa zabránilo uduseniu), šalátové listy, môžete použiť aj rozmrazený hrášok alebo kukurica, semienka – jačmeň, ovos, pšenica, ryžu alebo pelety na kŕmenie kačíc dostupné v obchodoch. Nezabúdajme, že ak už chceme labute a kačice kŕmiť, mali by sme tak robiť iba v zime a začiatkom jari. Ak ich budeme prikrmovať aj v teplých mesiacoch, postupne stratia schopnosť dokázať si potravu zaobstarať sami.

Paulína Škorňová, zoologička Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici
Foto: pixabay