Čo by mal každý vedieť v prípade ohrozenia…

771

…riziká, ktoré ohrozujú náš život, zdravie alebo majetok si uvedomuje väčšinou až vtedy, keď sme priamymi účastníkmi havárie, živelných pohrôm alebo katastrof.

Dôsledky mimoriadnych udalostí potvrdzujú, že neznalosť vhodného reagovania na vzniknutú situáciu alebo jej podceňovanie spolu s panikou znásobujú následné majetkové ujmy, poškodenia zdravia alebo aj straty na životoch. Jednotlivec pri mimoriadnej udalosti nemôže väčšinou zvrátiť samotný beh udalostí, ale môže svojim rozvážnym konaním výrazne znížiť dopad jej následkov na okolie.

Varovanie obyvateľstva

Varovanie obyvateľstva je jedným z najdôležitejších opatrení civilnej ochrany. Varovanie je vykonávané varovnými signálmi uskutočňovanými prostredníctvom sirén. Varovné signály sú následne dopĺňané hovorenou informáciou prostredníctvom hromadných informačných prostriedkov.

Varovné signály

• 2–minútový kolísavý tón sirén:

– VŠEOBECNÉ OHROZENIE

– VAROVANIE OBYVATEĽSTVA PRI OHROZENÍ, ALEBO PRI VZNIKU MIMORIADNEJ UDALOSTI, AKO AJ PRI MOŽNOSTI ROZŠÍRENIA NÁSLEDKOV MIMORIADNEJ UDALOSTI

– Kolísavým tónom sirén v trvaní 2 minút sa počas vojnového stavu a počas vojny vyhlasuje aj ohrozenie v prípade možného vzdušného napadnutia územia štátu. Slovná informácia pri takomto ohrození obsahuje vymedzenia územia, pre ktoré je ohrozenie vyhlásené a výraz “VZDUŠNÝ POPLACH”.

• 6–minútový stály tón sirén:

– OHROZENIE VODOU

– VAROVANIE OBYVATEĽSTVA PRI OHROZENÍ NIČIVÝMI ÚČINKAMI VODY

• 2–minútový stály tón sirén bez opakovania:

– KONIEC OHROZENIA

– KONIEC PÔSOBENIA NÁSLEDKOV MIMORIADNEJ UDALOSTI.

Pravidelné preskúšanie sirény

Každý druhý piatok v mesiaci sa o 12:00 hod. preskúšava prevádzkyschopnosť systémov varovania dvojminútovým stálym tónom sirén. O pravidelnom preskúšaní funkčnosti sirén a o ďalších skúškach mimo tohto termín pravidelne informujú hromadné informačné prostriedky.

Ukrytie obyvateľstva

Ukrytie obyvateľstva sa realizuje pri vzniku mimoriadnych udalostí (MU), resp. po vyhlásení mimoriadnych situácií (MS).

Na zabezpečenie ochrany obyvateľstva za MU a MS sa už v mierovej dobe budujú a pripravujú ochranné stavby (OS), podľa ochranných vlastností sa členia na:

a) odolné úkryty (OÚ),

b) plynotesné úkryty (PÚ),

c) jednoduché úkryty budované svojpomocne,

d) chránené pracoviská.

Odolné úkryty (OÚ) sú odolné stavby

a) na ochranu proti vonkajšiemu statickému a dynamickému zaťaženiu,

b) na zabezpečenie plynotesnosti stavby,

c) na zabezpečenie dodávky filtrovaného vzduchu pre ukrývaných,

d) na utvorenie podmienok na dlhodobý pobyt ukrývaných, a to najmenej na päť dní.

Plynotesné úkryty (PÚ) sú ochranné stavby a priestory, ktoré

a) zabezpečujú plynotesnosť stavby,

b) zabezpečujú dodávku filtrovaného vzduchu pre ukrývaných,

c) utvárajú podmienky na krátkodobý pobyt ukrývaných, a to najmenej na dva dni.

Za jednoduché úkryty budované svojpomocne sa vyberajú vhodné podzemné alebo nadzemné priestory stavieb, ktoré po vykonaní špecifických úprav musia zabezpečovať čiastočnú ochranu pred účinkami mimoriadnych udalostí, napr. polozapustené, zapustené pivničné priestory, podzemné garáže a pod.

Chránené pracoviská sú ochranné stavby, ktoré slúžia civilnej ochrane na zabezpečenie úloh súvisiacich s ochranou štátnych orgánov a s organizovaním a riadením záchranných prác na území mesta. Chránené pracoviská sa zriaďujú vo vybraných odolných a plynotesných úkrytoch budovaných v mieri.

Úkryty COO v meste Púchov, kedy a kde sa bude obyvateľstvo mesta ukrývať

Úkryty v meste Púchov za „MIMORIADNEJ SITUÁCIE“ budú spohotovené a označené nápisom „Úkryt COO“ a šípkou, ktorá bude ukazovať smer a miesto úkrytu. O označenie úkrytov (nastriekaním nápisu a šípky na chodníky, fasády budov atď.) sa postarajú vlastníci úkrytov. Po vyhlásení mimoriadnej situácie spojenej s príkazom na ukrytie obyvateľstva si občania so sebou zoberú prostriedky individuálnej ochrany (PIO), úkrytovú batožinu, stoličku na sedenie a najkratšou cestou sa odoberú do najbližšieho úkrytu COO.

Na území mesta Púchov je evidovaných 9 odolných úkrytov pre kapacitu 1.716 ukrývaných osôb a 1 plynotesný úkryt pre kapacitu 80 ukrývaných osôb, ktoré sú umiestnené v stavbách podľa § 4 ods. 4 a 5 vyhlášky MV SR č. 532/2006 Z.z. o podrobnostiach na zabezpečenie stavebnotechnických požiadaviek a technických podmienok zariadení civilnej ochrany v znení neskorších predpisov a ako samostatne stojace.

Okrem registrovaných úkrytov COO sú takmer pod každým obytným blokom (činžiakom) suterénne – pivničné priestory, ktoré počas mimoriadnej situácie budú prispôsobené – spohotovené a budú slúžiť obyvateľstvu ako jednoduché úkryty budované svojpomocne (JÚBS). Spohotovenie týchto JÚBS zabezpečí obyvateľstvo vlastného objektu. Obyvateľstvo bývajúce v rodinných domoch (okrajové časti mesta) sa bude ukrývať vo vlastných suterénnych – pivničných priestoroch, ktoré sa v čase ohrozenia prispôsobia na JÚBS.

Jednoduchých úkrytov budovaných svojpomocne (polozapustené, zapustené pivničné priestory, podzemné garáže a pod.) je evidovaných 1.133 pre kapacitu 25.129 ukrývaných, čo dostatočne pokryje potrebu ukrytia 140 % z celkového počtu obyvateľstva v meste.

V meste Púchov evidujeme nasledovné PÚ a OÚ:

Mesto Púchov pravidelne dvakrát ročne zabezpečuje odborné prehliadky. Overuje sa pri nich funkčnosť elektrických a vodovodných zariadení. Okrem toho sa každé tri roky preverujú filtroventilačné zariadenia.

Oddelenie organizačné a vnútornej správy MsÚ