Dobrovoľníci v Púchove: Ľudia, ktorí menia svet na lepšie miesto

1717

(Diel II.)

V našom meste žijú ľudia, ktorí sú ako my. Pracujú, študujú, chodia na nákupy. Majú bežné každodenné starosti v rodine, v zamestnaní, v škole. Ale majú aj niečo navyše. Majú veľké srdce a ochotu pomáhať iným.

V minulom článku som vám predstavila niektorých dobrovoľníkov v Púchove. Dnes by som chcela pokračovať Jakubovým februárovým príbehom a ukázať vám ďalšie príklady ľudí, ktorí pomáhajú druhým bez nároku na odmenu.

Jakub – študent VŠ, záchranár (Slovenský červený kríž)

Jakub sa venuje popri štúdiu náboru a rozvoju dobrovoľníctva v oblasti prvej pomoci, organizuje a podporuje bezplatné a dobrovoľné darcovstvo krvi, pomáha pri vzdelávaní dobrovoľníkov, manažuje asistenčné služby prvej pomoci, venuje sa tiež vodnej záchrane ale najmä ochotne podá pomocnú ruku každému, kto ju potrebuje.

Stretli sme sa znovu. Volal zo školy a povedal mi o malom dievčatku, ktoré sa ocitlo v krízovej životnej situácii a ktorému chcel pomôcť. Pýtal sa ma, či nepoznám nejakú organizáciu alebo osobu, ktorá by jej pomohla aspoň so základným oblečením. Potešila som sa, že zavolal a že zase robí tak ušľachtilú vec.

Ku dievčatku sa pomoc vo forme oblečenia dostala hneď na druhý deň. Pomohli Púchovčania, darcovia, ktorí veci, ktoré už nepotrebujú nevyhodia, ale operú, zabalia, naložia do auta a dovezú do sociálneho obchodíka v Púchove

Darcovia z Púchova, dobrovoľníci z Púchova (Sociálny obchodík Púchov – MESTSKÝ ŠATNÍK VECI ZA ÚSMEV)

Obchodík – mestský šatník Veci za úsmev, je miesto, kde si môžete kúpiť oblečenie, obuv, hračky, knihy a iné veci za symbolickú cenu, ktorou je úsmev. Cieľom je pomôcť ľuďom, ktorí sa nachádzajú v sociálnej a hmotnej núdzi, a zároveň podporiť recykláciu a zníženie odpadu. V sociálnom obchodíku si môžete vybrať z ponuky oblečenia, obuvi, hračiek, kníh a iných vecí, ktoré boli darované ľuďmi, ktorí ich už nepotrebujú. Za tieto veci sa platí symbolickou cenou, ktorou je úsmev. To znamená, že si môžete kúpiť čokoľvek, čo sa vám páči, a zaplatiť za to len úsmevom na tvári. Tento spôsob platby má viacero výhod. Po prvé, pomáha ľuďom, ktorí nemajú dostatok financií, aby si mohli dovoliť kúpiť si nové veci. Po druhé, pani Milka a ostatný pracovníci, ktorí sa starajú o triedenie, pranie, žehlenie a vystavovanie vecí vytvárajú stále prítomnú, príjemnú atmosféru v obchodíku, kde sa ľudia cítia vítaní a rešpektovaní.

Ďakujeme vám za darovanie oblečenia a prácu v sociálnom obchodíku. Váš príklad ukazuje, že spoločne môžeme zmeniť životy na lepšie. Sociálny obchodík v Púchove je príkladom toho, ako sa dá pomáhať druhým.

Monika Klínovská