Inventarizácia krojov detských folklórnych súborov

233

Obdobie pandémie prinieslo so sebou neželané prerušenie činnosti detských folklórnych súborov, no zároveň otvorilo priestor pre aktivity, na ktoré v priebehu „tanečného“ roka neostáva dostatok času.

Inventarizácia krojov, ktorú sme začiatkom novembra spolu s tanečnou pedagogičkou Marcelkou Podymákovou odovzdali do rúk pána konateľa Púchovskej kultúry, si vyžadovala mesačnú prípravu v podobe triedenia, počítania a následnej evidencie jednotlivých súčastí krojov, krojových doplnkov a rekvizít.

Inventár detských folklórnych súborov bol do roku 2004 len strohý. Posun v šití a hromadení krojov nastal až po roku 2004, kedy vznikol DFS Púchovček. Následne v roku 2005 začala svoju činnosť Prípravka a po roku sa obnovila činnosť DFS Biela voda. Prvé kroje, ktorými disponoval novozaložený súbor Púchovček, boli biele košieľky.

V súčasnosti sa v krojáreni detských folklórnych súborov nachádzajú kroje z Púchovskej i Trenčianskej doliny, z Liptova a pod. Zhotovovali sme ich hlavne z dôvodu pripravovaných autorských programov a tiež zo snahy zaodieť nových tanečníkov, ktorí rokmi pribúdali. Podaktoré tanečníčky zo zakladajúcej skupiny Púchovčeka (z roku 2004) ostali folklóru verné až doteraz. Tancovali 16 rokov. Ešte donedávna sa prezentovali ako členky FS Holíšan.

Už niekoľko rokov sa detské folklórne súbory tešia veľkému záujmu detí a ich rodičov a darí sa nám udržiavať ich počet na 90-100 členoch. A to aj napriek tomu, že odchovancov pravidelne posúvame do dospelého FS Váh.

Mnohé krojové súčasti sme nadobudli vlastným úsilím. Nakúpili sme látky a šilo sa. Kroj vôbec nie je lacná záležitosť, preto sa aj v minulosti pre deti využívali jednoduchšie varianty dospelých krojov, menej vyšívané a pod. Veľkou výpomocou pri šití nohavíc, košieľ, rukávcov či zásteriek bola naša tanečná pedagogička Marcelka Podymáková, ktorá ušila 3/4 krojov v našej krojárni. Marcelka, ďakujeme.

Samozrejme DFS Biela voda sa môže pýšiť i tradičnými vyšívanými rukávcami z Púchovskej doliny, ktoré venovala súboru p. Pankúchová. Nie je vôbec ojedinelé, že krojáreň disponuje i darmi od rodičov a iných milovníkov folklóru. Či už sú to súčasti krojov, krojové doplnky alebo rekvizity. Touto cestou im veľmi pekne ďakujeme.

Verím, že do našich tanečných priestorov sa čoskoro vráti život a vzniknú opäť nové príležitosti obliecť deťom kroje. Visiace na vešiakoch sú síce pekné, ale ožívajú, až keď si ich oblečú tanečníci. Bez nich akékoľvek vynaložené úsilie stráca svoj význam. Aj upratovanie krojárne.

Žaneta Littová, umelecká vedúca detských folklórnych súborov
Foto: Slavomír Flimmel