Polícia Slovenskej republiky na svojej facebookovej stránke „Hoaxy a podvody“ upozorňuje na podvodníkov a šíriteľov hoaxov.
POSLALI VÁM MAČKU VO VRECI? VŠETKY PODVODY HLÁSTE POLÍCII!
Pomaly dennodenne sa stávajú prípady, že si cez občiansku inzerciu niekto objedná napríklad telefón, no prídu mu tehly. Pamätajte, všetko vždy choďte ohlásiť osobne na policajnú stanicu. Vyšetrovateľ v Lučenci obvinil z pokračujúceho zločinu podvodu 41-ročného muža z Fiľakova. Obvinený pod zámienkou získania finančných prostriedkov, prostredníctvom internetového portálu ponúkal na predaj mobilné telefóny a tablet, ktoré mal kupujúcim odosielať prostredníctvom pošty, ako zásielky na dobierku. Namiesto dohodnutého tovaru zaslal kupujúcim poškodený a nekompletný tovar, napr. mobil, ktorý mal rozbitý displej, nemal baterku, nedal sa zapnúť, polámaný tablet, alebo si v balíku našli mikroténové sáčky, špongie, papiere a podobne. Na urgencie kupujúcich o dodanie objednaného tovaru nereagoval, tovar im nedodal a ani peniaze nevrátil. Šiestim poškodených osobám takýmto konaním spôsobil celkovú škodu 519 eur. Prípad je v štádiu vyšetrovania a nie je vylúčené, že poškodených je viac.
KONŠPIRÁCIE SÚVISIACE S POŽIAROM NOTRE DAME
V súvislosti s požiarom Notre Dame sa objavilo viacero konšpiračných teórií smerujúcich k radosti moslimov z tejto katastrofy, prípadne o tom, že sami za ňou stáli. Fotografia horiaceho chrámu s vysmiatymi cudzincami bola zdieľaná po celom svete a má byt dôkazom uvedených tvrdení. Odborníci sa pre rôzne média vyjadrili, že ide o hoax, keďže muži boli do fotografie vložení. Podľa oficiálnych francúzskych správ nič nenasvedčuje tomu, že požiar vznikol úmyselne. Podobné udalosti šíritelia dezinformácií využívajú na burcovanie nálad spoločnosti, aby vo vás vytvorili pocit strachu a ukázali vám spoločného nepriateľa – moslimov.
MESTSKÁ POLÍCIA V PÚCHOVE VZDELÁVA ŽIAKOV
V rámci prevencie kriminality robí pravidelné prednášky žiakom púchovských základných škôl aj Mestská polícia v Púchove. Okrem prednášok o problematike dopravnej výchovy, trestnoprávnej zodpovednosti mládeže, zneužívania psychotropných látok a pod. venuje pozornosť aj kriminalite na internete a dezinformáciám. V tomto roku mal príslušník mestskej polície Bohumil Bořuta šesť prednášok o kyberšikane a šesť prednášok s témou „Hrozby na internete“ pre žiakov Základnej školy Mládežnícka.
Zdroj: FB Hoaxy a podvody – Polícia SR.