Spomienka na SNP v Europarku a Mladoňove

232

Mesto Púchov v spolupráci so Základnou organizáciou Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Púchov oslávilo v nedeľu 29. augusta 77. výročie Slovenského národného povstania.

Mesto pri pietnom akte v mestskom parku pri pomníku pamiatky padlých v 1. a 2. svetovej vojne reprezentovala primátorka mesta Katarína Heneková, poslanci mestského zastupiteľstva Irena Kováčiková a Cyril Crkoň a tiež vedúca oddelenia školstva a sociálnych vecí Daniela Gabrišová.

K zhromaždeným prítomným občanom sa prihovorila primátorka mesta Katarína Heneková:

Stretávame sa tu dnes, aby sme si pripomenuli 77. výročie SNP, pri ktorom si súčasne pripomíname aj Deň Ústavy SR, pripadajúci na 1. september. Oba dátumy sú pre nás – spoločnosť ľudí vnímajúcich svoju históriu, vážiacich si svoj pôvod a ďakujúcich za odvahu svojich predkov – veľmi dôležité. Zamyslime sa nad tým – čo pre nás znamená číslo 77? To nie sú len dve sedmičky vedľa seba stojace. Vnímame z neho totiž význam vzostupu a následného úspechu. Vzoprenie sa národa, ktorý mal odvahu a silu bojovať proti Nemcom a fašizmu, a hoci za cenu mnohých ľudských životov, podarilo sa vybojovať skutočný osobitý charakter, ducha, hranice a samostatnosť. Úspech, o ktorý sa všetci tak tvrdo snažili, sa napokon dostavil, i keď s trpkou príchuťou. Naši predkovia sa však nevzdali a s vervou pokračovali za svojim cieľom – zachrániť seba, štát, jazyk, celý národ.

Robiť ústupky, to nebolo vlastné našim predkom, ktorí určite veľmi dobre vedeli, aké hodnoty sú pre človeka najdôležitejšie, ako láska, úcta, a to nielen voči ostatným, ale i voči sebe. S rešpektom im vlastným podstúpili aj riziko pomoci partizánom a vo výsledku tak nám všetkým, aj tým, ktorí tu dnes stojíme a spomíname na ich hrdinstvo, odvahu a priebojnosť, zachránili životy, budúcnosť. Možno pocítime bolesť, žiaľ a smútok pri predstave mnohých neľahkých momentov, aké zaiste s utrpením prežívali. Bez rúhania sa s pokorou prijali svoj osud všetci tí, ktorí sa neváhali zapojiť a brániť našu históriu. Zároveň si kládli za cieľ nenechať vytrhnúť naše korene z pamäti svojich blízkych, histórie – a dnes už i nás, pretože o nich vieme a môžeme si ich uctiť… Dostali sme možnosť žiť bezstarostne, neobmedzene, v láske a mieri. Využime to.

Zástupkyňa ZO SZPB Irena Kováčiková vo svojom príhovore okrem iného uviedla:

Vypuknutie SNP v auguste 1944 vyvolalo aj v našom regióne mohutný ohlas. Významné strediská zbrojárskeho priemyslu, blízkosť hranice s Moravou – obsadené a kontrolované nemeckými fašistami – všetko toto predpokladalo partizánsku činnosť v tyle nepriateľa, nie súvislý frontový boj. O tom svedčí aj skutočnosť, že v jesenných mesiacoch roku 1944 uskutočnilo sa na tratiach Žilina – Trenčín a Púchov – Horný Lideč 13 deštrukčných akcií a veľké množstvo sabotáží v závodoch. Partizánska vojna na území regiónu mala svoje zvláštnosti. Územie nebolo bezprostredne spojené s centrom Povstania na Pohroní, partizáni preto nemohli očakávať príchod síl a prísun bojovej techniky a zbraní. Obsadenie regiónu fašistickými vojskami sa začalo v noci z 28. na 29. augusta 1944. Najskôr boli obsadené zbrojárske závody v Považskej Bystrici a Dubnici nad Váhom. Mnohí zamestnanci slovenskej a českej národnosti odišli k partizánom a spolu s nimi aj 180 Francúzov, ktorí boli v Dubnici na nútených prácach. Stali sa príslušníkmi II. partizánskej brigády Jána Žižku. Svoju činnosť vyvíjali v oblasti Strážovských vrchov. Na území okresu pôsobila aj II. Šafárikova partizánska brigáda, ktorá sa v apríli 1945 prebojovala na Moravu. V oblasti Púchova – Ledníc – Červeného Kameňa operovala brigáda pod velením Jozefa Brunovského .

V októbri 1944 v obci Lazy pod Makytou v osade Mladoňov zavraždili 4 partizánov a 18 miestnych obyvateľov. Celú osadu vypálili. V apríli 1945 jednotka SS divízie postrieľala 19 obyvateľov Ladiec. Po represáliách ostali masové hroby v Dubnici nad Váhom, v Nimnici, Beluši, Záriečí, Vrchteplej a inde… Protifašistický odboj bol dobrovoľným, spontánnym a masovým vystúpením prevažnej väčšiny obyvateľstva bez národného, stavovského, politického a náboženského rozdielu. Históriu by sme mali chápať ako sebapoznávanie, skúšané konfliktnosťou životnej pravdy. Aj preto dnes môžeme s celkom čistým svedomím tvrdiť, že nositeľom SNP bol slovenský človek, slovenský národ, jemu dnes patrí naša vďaka. Na účastníkoch povstania, partizánskej vojny, ale i oslobodzovacích bojov a s nimi i členov SZPB, na nás všetkých záleží, aby sa na hrdinské udalosti nikdy nezabudlo.

Popoludní sa konal pietny akt pri pamätníku zavraždených obyvateľov Mladoňova, na ktorom sa zúčastnil župan TSK Jaroslav Baška, primátorka Katarína Heneková s manželom, starosta obce Lazy pod Makytou Ján Mičega a desiatky občanov.

Slavomír Flimmel