Manuál, ako nenaletieť podvodom na internete

128

Polícia Slovenskej republiky na svojej facebookovej stránke „Hoaxy a podvody“ upozorňuje na podvodníkov a šíriteľov hoaxov. V lete 2019 zverejnila nový seriál BEZPEČNOSŤ NA INTERNETE, ktorý obsahuje krátke videozáznamy o bezpečnosti na internete.

1. AKÉ HESLO JE BEZPEČNÉ?

Pri vytváraní hesla je potrebné myslieť na základné pravidla vytvárania hesiel.
– použitie rôznych znakových skupín (malé a veľké písmena abecedy, písmena s dĺžňami, písmena s mäkčeňom, čísla, špeciálne znaky). Čím viac použitých znakových skupín je v hesle, tým silnejšie heslo je,
– dĺžka hesla (počet znakov v hesle) – čím dlhšie heslo, tým je heslo silnejšie,
– nevymýšľať heslo podľa mien obľúbených osôb, zvierat alebo vecí,
– byť originálnym – napr. vymyslieť si vlastné slovo,
– každé Vaše ďalšie heslo by malo byť originálom – nepoužívať jedno heslo všade.

www.facebook.com/hoaxPZ/videos/897190653957082/

2. AKÉ WEBY SÚ BEZPEČNÉ?

Na túto otázku je veľmi ťažko odpovedať, pretože niektoré stránky vyzerajú dôveryhodne aj keď v skutočnosti sú to stránky, ktoré slúžia napríklad na odchytávanie Vašich osobných údajov tzv. phishingové stránky. Na webových stránkach si je potrebné všímať viacero znakov (pagerank – čím vyšší pagerank, tým vyššie bude webová stránka zobrazená vo vyhľadávaní na google.com, či webová stránka používa zabezpečený hypertextový prenosový protokol – https, grafická úprava webovej stránky, štruktúra webovej stránky, kontaktné údaje – overenie aspoň cez google.com). Všeobecné odporúčania sú však také, že ak máte podozrenie, že webová stránka nie je bezpečná, je potrebné z tejto webovej stránky odísť.

www.facebook.com/hoaxPZ/videos/321831552069413/

3. KDE (NE)DÁVAŤ ČÍSLO Z KREDITKY?

Najlepším spôsobom ako sa vyhnúť problémom spôsobených zneužitím čísla platobnej karty je nezadávať číslo platobnej karty nikde na internete. V súčasnosti existuje viacero bezpečných spôsobov ako platiť za služby, alebo tovar na internete (PayPal, PaySafe a iné). Niektoré banky ponúkajú možnosť vytvorenia jednorazovej virtuálnej platobnej karty, na ktorú si presuniete iba objem peňazí, ktoré potrebujete na zrealizovanie platby za služby, alebo tovar. Vo všeobecnosti sa odporúča nakupovať prostredníctvom internetu na overených webových stránkach, ktorým dôverujete, resp. sú považované za bezpečné (úroveň zabezpečenia webu, používanie 3D-Secure protokolu, spoľahlivosť a vierohodnosť obchodníka, či obchodník uvádza seriózne kontaktné údaje).

www.facebook.com/hoaxPZ/videos/466586837408643/

4. PREČO SOM NAOZAJ NEVYHRAL MILIÓNY, KEĎ MI O TOM PRIŠIEL E-MAIL?

Bohužiaľ takýchto e-mailov, ktoré každý deň plnia našu e-mailovú schránku je mnoho. V prvom rade si je si potrebné uvedomiť, že pokiaľ som sa neregistroval do žiadnej súťaže, nie je možné aby som vyhral. Chrániť sa pred takýmito e-mailmi je možné nastavením si spamového filtra vo vlastnej e-mailovej schránke, ktorý Vám takéto e-mailové správy odfiltruje. Často takéto oznámenia o výhre vyskakujú aj na rôznych nedôveryhodných webových stránkach. Aj keď už navštevujete takéto stránky, kde tieto reklamy a rôzne výhry vyskakujú, odporúčame neklikať na tieto okná.

www.facebook.com/hoaxPZ/videos/3344723895553279/

5. PREČO NEMÁM NIKOMU POSIELAŤ KÓD, KTORÝ MI PRÍDE DO SMSKY?

Pretože sa osoba, ktoré niečo také robí snaží dostať napr. do vášho internetbankingu, e-mailovej adresy, konta na sociálnej sieti, kde je prístup zabezpečený dvojfaktorovým overením používateľa. Prvotným zabezpečením už prešla (napr. odchytila vaše prihlasovacie údaje do internetbankingu, e-mailovej adresy, konta na sociálnej sieti phishingovým e-mailom) a potrebuje ešte sekundárne overenie, ktorým je často sms kód.

www.facebook.com/hoaxPZ/videos/474427883322118/

6. ČO JE TO DVOJSTUPŇOVÁ OCHRANA?

Dvojfaktorová autentifikácia je spôsob prihlasovania sa napr. do internetbankingu, e-mailového konta, alebo konta na sociálnej sieti. Je to spôsob, kedy už nestačí zadať len svoje meno a heslo, ale je potrebné zadať aj náhodne vygenerovaný kód, ktorý Vám dôjde vo forme sms na telefónne číslo, ktoré ste zadali pri zriadení služby (internetbanking), registrácií (e-mailovej adresy, konta na sociálnej sieti).

www.facebook.com/hoaxPZ/videos/2326038920972536/

7. AKO SI ZABEZPEČIŤ SÚKROMIE NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH?

Základom pri vytváraní konta na sociálnej sieti Facebook, ale aj ostatných iných sociálnych sieťach je prečítať si pozorne podmienky používania danej sociálnej siete, pretože v nich sa okrem iného spomína aj to, na čo všetko dávate právo spoločnosti, ktorá danú sociálnu sieť prevádzkuje. V prípade sociálnej siete Facebook je pri zriadení konta všetko nastavené na default hodnoty (verejne dostupné informácie o vás, GPS v mobile atď.). Ak si chcete chrániť na sociálnej sieti Facebook svoje súkromie pred cudzími osobami je vhodné si v možnosti „nastavenie súkromia“ prispôsobiť nastavenia svojím potrebám (kto môže vidieť Vaše príspevky, fotky, priateľov a iné). Taktiež je si vhodne upraviť základné informácie o Vás a kto ich môže vidieť.

Podľa štatistik sa 95-96% používateľov prihlasuje do sociálnych sieti prostredníctvom mobilného telefónu. Nastavenia sociálnej siete Facebook si je potrebné pozrieť a prispôsobiť podľa svojich potrieb aj v tejto aplikácií, pretože v default nastaveniach je napríklad zapnuté GPS. Tu je potrené si taktiež nastaviť resp. skontrolovať „nastavenia aplikácií“ (prihlasovanie sa do rôznych mobilných aplikácii prostredníctvom Facebook-u). Môžete tam vypnúť posielanie údajov celkovo, alebo upraviť údaje, ktoré sa do aplikácií posielajú. Ak sa prihlasujete do webových stránok alebo aplikácií v mobilnom telefóne pomocou Vášho Facebook-ového konta. Je zrejmé, že keď vypnete preposielanie dát, tak tento spôsob prihlasovania už nebude fungovať.

www.facebook.com/hoaxPZ/videos/705424556563797/

8. RÝCHLY PREHĽAD BEZPEČNOSTNÝCH PRAVIDIEL

– navštevovať bezpečné webové stránky (pagerank, https protokol a iné),
– neklikať na odkazy, o ktorých nevieme kam smerujú,
– nezadávať svoje osobné údaje, údaje o platobných kartách a iné na nedôveryhodných webových stránkach, alebo do odpovedi na e-maily z pochybných adries,
– zadávať dostatočne silné a jedinečné heslá,
– pri platbe na internete využívať iné možnosti platby (napr. PayPal, PaySafem, jednorazovú virtuálnu platobnú kartu) a nepoužívať údaje zo svojej platobnej karty,
– pri prihlasovaní sa do internetbankingu, sociálnych sieti alebo e-mailu používať pokiaľ to je možné dvojfaktorovú autentifikáciu,
– chrániť svoje súkromie na internete (zabezpečiť si sociálnu sieť),
– nepripájať sa na neznáme voľne dostupné a nechránené wifi siete,
– používať antivírusový program,
– nastaviť si na PC Firewall.

www.facebook.com/hoaxPZ/videos/678570642569213/

Zdroj: FB Hoaxy a podvody – Polícia SR