Polícia informuje

357

„Ustlal“ si pred divadlom
Púchovskí mestskí policajti zasahovali na základe telefonického oznámenia na Hoeningovom námestí, kde mal oproti divadlu ležať v tráve neznámy muž. Hliadka mestskej polície našla na mieste muža z Púchova, ktorý sa dopustil priestupku proti všeobecne záväznému nariadeniu mesta – prespával na verejnom priestranstve. Hliadka priestupok vyriešila blokovou pokutou vo výške 10 eur.

Žúr až do rána…
Krátko pred štvrtou hodinou nadránom privolali hliadku mestskej polície na Požiarnu ulicu, kde malo dochádzať v byte na prízemí k rušeniu nočného pokoja. Po príchode na miesto hliadka mestskej polície zistila, že z bytu vychádza hlasná reprodukovaná hudba a hlasy viacerých osôb. Na zvonenie a búchanie na dvere nikto nereagoval. Mestskí policajti vyriešili porušenie všeobecne záväzného nariadenia mesta blokovou pokutou vo výške 20 eur.

Ušli do lesa…
Hliadka púchovskej mestskej polície preverovala vo večerných hodinách telefonické oznámenie, podľa ktorého sa na vodárni stretla skupina mladých ľudí. Mestskí policajti spozorovali na mieste osem mladých ľudí, ktorí sa však po tom, ako uvideli hliadku, rozutekali do lesa. Mestskí policajti priestor monitorovali ešte asi poldruha hodiny. Mladí ľudia sa už k vodárni nevrátili.

Pili v útulni pre bezdomovcov
Na oddelenie mestskej polície prijali telefonické oznámenie, podľa ktorého sa z útulne pre bezdomovcov šíri hluk a búchanie. Hliadka následne vykonala kontrolu bezdomovcov v útulni pri cintoríne. Kontrola bola zameraná na rušenie nočného pokoja a dodržiavanie zákazu požívania alkoholických nápojov. Hliadka ešte pred vstupom do zariadenia sledovala, či z útulne nevychádza hluk. V objekte i v jeho okolí však bolo ticho. Pri kontrole objektu však zistili, že jeden z bezdomovcov požíva alkoholické nápoje. V útulni tiež našli mestskí policajti muža, ktorý
v nej nebol prihlásený. Oboch mestskí policajti z priestorov útulne pre bezdomovcov vykázali.

Obišla bez pokuty…
Hliadka mestskej polície zistila priestupok proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky na Štefánikovej ulici v Púchove. Vodička z Dolnej Marikovej zaparkovala v rozpore s dopravným značením. Mestskí policajti v tomto prípade vyriešili priestupok napomenutím.

Za poškodenie automobilu hrozí mužovi z Púchovského okresu ročné väzenie
Policajti z Púchova vzniesli obvinenie z prečinu poškodzovania cudzej veci voči 46-ročnému mužovi z Púchovského okresu. Obvinený muž mal v skorých ranných hodinách poškodiť auto, ktoré bolo odparkované na odstavnej ploche mimo cesty v Zubáku.
Úmyselne mal poškodiť prednú časť auta, pričom poškodil spätné zrkadlá, stierače, čelné sklo a mal spôsobiť preliačiny na prednej kapote a dverách vodiča. Majiteľovi auta vznikla celková škoda vo výške asi 2000 eur. Obvinenému v prípade dokázania viny hrozí trest odňatia slobody až na jeden rok.

Bilancia zbraňovej amnestie za štyri mesiace
Za štyri mesiace zbraňovej amnestie občania odovzdali na útvaroch Policajného zboru 533 nelegálne držaných strelných zbraní a 17 873 kusov streliva. Štvrté kolo zbraňovej amnestie trvá od 1. novembra 2020 do 30. apríla 2021. Občania môžu počas šiestich mesiacov beztrestne odovzdať nelegálne držané strelné zbrane a strelivo na ktoromkoľvek útvare Policajného zboru.
Vo februári občania odovzdali 161 zbraní a 8 014 kusov streliva. Odovzdané zbrane a strelivo skúmajú priebežne balistici Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru na troch pracoviskách: Bratislava, Košice a Slovenská Ľupča. Aktuálne je spracovaných a preskúmaných 48 percent prípadov zo zbraňovej amnestie. Pomer krátkych a dlhých zbraní je zhruba 1:1. Doposiaľ nebola identifikovaná žiadna zbraň, ktorá by bola v minulosti použitá pri trestnej činnosti.
Význam zbraňovej amnestie je hlavne v prevencii – znížení počtu nelegálne držaných zbraní a streliva, a tým aj znížení rizika, že sa nimi bude páchať trestná činnosť.
Najviac zbraní bolo odovzdaných za štyri mesiace amnestie v Bratislavskom kraji (98). Nasledujú Trnavský kraj (87), Banskobystrický kraj (69), Žilinský kraj (64),Prešovský kraj (62), Trenčiansky kraj (57), Nitriansky kraj (56) a nakoniecKošický kraj (40).
Najviac kusov streliva občania odovzdali v Bratislavskom kraji (7 054). Nasleduje Trenčiansky kraj (5 010), Košický kraj (1 496), Prešovský kraj (1 127), Nitriansky kraj (1 113), Žilinský kraj (982), Trnavský kraj (949)  a nakoniec Banskobystrický kraj (142).
Občania majú možnosť si odovzdanú zbraň zaevidovať. Podmienkou je, že ňou nebol spáchaný trestný čin a spĺňajú podmienky na držanie alebo nosenie zbrane. Prípadne môžu previesť vlastníctvo zbrane na inú osobu spĺňajúcu podmienky. Ak tak neurobia, zbraň sa stane vlastníctvom štátu. Podobný postup je aj pri strelive. V predchádzajúcich troch zbraňových amnestiách o väčšinu zbraní občania prejavili záujem a dali si ich zlegalizovať.  

Zdroj: MsP Púchov, KR PZ Trenčín, MV SR