Polícia upozorňuje na hoaxy

288

Polícia Slovenskej republiky na svojej facebookovej stránke „Hoaxy a podvody“ upozorňuje na podvodníkov a šíriteľov hoaxov.

HOAX: CUDZINCI MAJÚ LEKÁRSKU STAROSTLIVOSŤ ZADARMO

Tento týždeň sa objavili na internete masovo zdieľané informácie, podľa ktorých cudzinci a azylanti majú nárok na bezplatnú zdravotnú starostlivosť, aj keď si neplatia žiadne zdravotné poistenie. Spoločne s Migračným úradom MV SR vám prinášame stanovisko, ktoré dokazuje, že ide o prekrucovanie a manipuláciu.

Neodkladná zdravotná starostlivosť je poskytovaná žiadateľom o azyl iba v prípadoch, keď je ohrozený jeho život, zdravie a hrozí vážna zmena zdravotného stavu, nie je to nič, čo by dostal každý a ihneď, lebo je azylant. Deti, ktoré boli mučené, vykorisťované, zneužívané majú právo zdravotnú starostlivosť.

Doplnková ochrana sa poskytuje cudzincom z dôvodu reálnej hrozby vážneho bezprávia v krajine pôvodu, nejde o ekonomických migrantov. Ide o zdravotnú starostlivosť štandardného rozsahu, nič na viac, a už v žiadnom prípade nič, čo by uprednostňovalo cudzincov nad Slovákmi a Slovákov znevýhodňovalo. Azylanti nemajú nárok na kúpeľnú liečbu.

Uhrádzanie základnej zdravotnej starostlivosti ministerstvom je len dočasným stavom. V prípade, že sa cudzinec zamestná, po vzniku pracovno-právneho vzťahu je povinný odovzdať doklad o oprávnení na poskytovanie zdravotnej starostlivosti a registrovať sa v zdravotnej poisťovni. Následne sú povinné odvody do zdravotnej poisťovne hradené zamestnávateľom cudzinca (ako u občanov SR).

POČET AZYLANTOV NA SLOVENSKU V ROKU 2019 = 2

Na Slovensku v tomto roku bolo podaných 93 žiadostí o azyl, zatiaľ boli udelené dva z nich. Slovensko má jedno z najprísnejších bezpečnostných procesov na poskytovanie azylov, a preto dezinformácie a hoaxy zamerané na šírenie paniky kvôli imigrantom, ktorí bezprecedentne prúdia na Slovensku bez akejkoľvek kontroly a žijú medzi nami, nemajú opodstatnenie.

SPRÁVY VÁM POSIELA AKOŽE VÁŠ PRIATEĽ, MÔŽETE PRÍSŤ O PENIAZE

Znovu ste nás upozornili na prvý pohľad jednoduchý, ale za to účinný podvod. Podvodník si stiahne fotografie vášho priateľa na Facebooku a vytvorí si nový účet, ktorý sa bude na ten skutočný veľmi podobať. Napíše vám z neho a požiada o zaslania SMSky a následne prijatého kódu, ktorý mu máte skopírovať. Môžete tak prísť o peniaze. Vždy si všímajte, s kým si píšete a keď sa vám váš priateľ ozve z nového účtu, preverte si naozaj, či to je on, zavolajte mu.

UKRADNUTÉ INTÍMNE FOTKY SA OBJAVILI NA VEREJNEJ STRÁNKE

Ozvali ste sa nám viacerí, ktorí ste svoje intímne fotografie našli na aktuálne už vypnutej stránke www.fotocky.com. Páchateľ pravdepodobne získal prístup do súkromných FB účtov napadnutých osôb. Tie svoje prihlasovacie mená a heslá mali zadať na inej stránke, ktorá pôsobila akoby sa prihlasovali priamo do FB. Páchateľ sa tak dostal k súkromným správam užívateľov a hľadal ich intímne fotky, ktoré si napríklad vymenili so svojimi partnermi. Následne mali byť vydieraní, prípadne páchateľ predával dokonca prístup k týmto fotkám tretím osobám.

Odporúčania polície:

1. Nikdy nevypĺňajte svoje prihlasovacie údaje do FB okrem jedinej oficiálnej stránky/aplikácie FB.

2. V prípade, že vás niekto vydiera zverejnením vašich intímnych či akýchkoľvek iných fotografií, choďte ihneď na políciu s celou konverzáciou. Takéto prípady sú takmer na dennom poriadku, prelomte ostýchavosť – svojim konaním pomôžete potenciálnym budúcim obetiam.

3. Nikdy nepristúpte na podmienky vydierača, prerušte s ním komunikáciu, zablokujte si ho, vaše správy si archivujte.

HOAX: ČIPOVANIE OBČIANSKYCH PREUKAZOV

Tento týždeň sme zaznamenali hoax o čipovaní občianskych preukazov, ktoré by mali obsahovať citlivé údaje a mali by byť lahko zneužiteľné.

Rôzne podobné tvrdenia a prekrútené informácie nie sú pravdivé. Európska únia pripravuje návrh na čipovanie občianskych preukazov v rovnakej podobe, ako sa dnes čipujú cestovné pasy. Čip obsahuje základné informácie o jeho vlastníkovi, ku ktorým sa dostane napríklad policajt na letisku. Čipovanie občianskych preukazov je otázkou zvýšenia bezpečnosti slušných ľudí. Vďaka nemu sa falšovanie občianskych preukazov stane oveľa ťažším.

Cestovné pasy s biometrickým čipom existujú už od roku 2008, takže momentálne už iná verzia pasu nie je v platnosti. Jeho bezpečnosť a kredibilita je uznávaná v celom svete. Bez takéhoto pasu sa napríklad nedostanete do USA.

Rozumieme, že verejnosť môže mať otázky ohľadom zneužitia údajov, ktoré obsahujú čipy v pasoch a ktoré budú v občianskych preukazoch. Čítačkami týchto čipov disponujú iba kompetentné inštitúcie. Samotné načítanie čipu je možné nanajvýš z diaľky zopár centimetrov, nie je možné chodiť s čítačkou po ulici a načítavať osobné údaje. A keďže mnoho z vás vlastní biometrický cestovný pas už mnoho rokov, viete si sami zvážiť či ste vôbec boli niekedy zneužitý v oblasti osobných údajov.

Odmietame, že by Európska únia zavádzala „čipovanie ľudí“ formou čipovania občianskych preukazov. Je to otázka zvýšenia bezpečnosti v dobe, keď terorizmus nie je v Európe ničím výnimočným. Slušní občania nemusia mať žiadne starosti.

Zdroj: FB Hoaxy a podvody – Polícia SR, foto: pixabay.com.