Aj vy ste písali list Ježiškovi?

278
Zimná sánkovačka, 70. roky 20. storočia. Autor: František Kotala. Archív VM v PB.

Vianočné sviatky sú neodmysliteľne späté s dávaním darčekov. Predstavujú symbol vzájomnej radosti a splnenia snov. Na Slovensku sa darčeky dávajú počas Štedrého večera pod vianočný stromček.

Ľudové prostredie – svojpomocne vyrobené hračky

V ľudovom prostredí sa darčeky ešte do začiatku 20. storočia počas Vianoc nedávali. Väčšina obyvateľstva žila jednoduchým spôsobom života. Ľudia počas roka tvrdo pracovali, aby uživili početné rodiny. Gazdinky sa snažili zabezpečiť štedrovečerný stôl všetkým, čo im dopriala úroda počas roka. A tak vianočnými pochúťkami boli doma robené koláče, obradové pečivo, oblátky, sušené ovocie, hríby, oriešky, jedlá z kapusty a obilnín, domáca pálenka. Časom sa deťom začali dávať svojpomocne vyrobené darčeky – vyrezaného koníka, hojdačku či handrovú bábiku.

Dieťa na Vianoce v okne, 70. roky 20. storočia. Autor: Ambróz Gabčo.

Mestské prostredie – hračky z katalógov

Avšak v mestskom prostredí tomu bolo inak – medzi zámožnejšími rodinami kolovali katalógy hračiek, ktoré sa dali v predstihu objednať. Pre dievčatá boli v ponuke bábiky, postieľky, izbičky pre bábiky, miniatúry kuchynky a kuchynského riadu, malé kočíky pre bábätká. Pre chlapcov boli určené autíčka, vláčiky, stavebnice, športové náčinie. Deti vedela potešiť aj krásna knižka, hudobný nástroj alebo nové oblečenie.

List Ježiškovi z r. 1972. Archív VM v PB.

Listy Ježiškovi – obraz detskej duše

Niekoľko týždňov pred sviatkami vyzvali rodičia svoje ratolesti, aby napísali list Ježiškovi. V rodinných archívoch listy uchovávajú najmä matky ako krásnu spomienku na detstvo ich detí. Z listov cítiť nadšené očakávania, úprimnú detskú vieru v Ježiška a častokrát aj pokoru nadobudnutú z dobrej rodičovskej výchovy.

Petronela Rágulová, Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici