Realizácia projektu „Naša záhrada pre včielky a deti“

385

Obec Dolné Kočkovce ukončila koncom roka 2020 rekonštrukciu budovy materskej školy zameranú na zvýšenie energetickej účinnosti. Keďže sa počas nej školský dvor do istej miery znehodnotil, prišla vhod výzva samosprávneho Trenčianskeho kraja na environmentálny projekt Zelené oči. Blízka cementáreň v Ladcoch a chemický podnik v Púchove nás presvedčili o nutnosti vytvoriť príjemné prostredie pre každodenný pohyb detí v areáli materskej školy s environmentálnym zameraním. Revitalizovaný školský dvor bude slúžiť na relaxáciu a zároveň na poznávanie aj ostatným deťom z obce, nakoľko je prístupný aj verejnosti.

Ešte v marci sme obyvateľov Dolných Kočkoviec oboznámili s týmto projektom na internetovej a facebokovej stránke školy. Vo vstupnom priestore školy a v šatniach sme urobili pútavé nástenky s logom a erbom TSK, a s informáciami o projekte. Rozvešali sme logá s erbom TSK aj počas aktivít v interiéri aj v exteriéri.

Zvolali sme rodičovské združenie, na ktorom sme rodičom predstavili grant TSK ZELENÉ OČI, zameraný na pozitívny vzťah k prírode a životnému prostrediu. Vysvetlili sme im hlavnú podmienku – široké zapojenie sa rodičov, žiakov, starých rodičov, priateľov a známych.

Predstavili sme im 4 hlavné aktivity projektu „Naša záhrada pre včielky a deti“ schváleného vo výške 1699 Eur:

1. „Pracujeme spoločne“

Brigáda rodičov a starých rodičov – plnenie záhonov systémom „nemecká kopa“( konáre, mača, hlina). Deti, súrodenci, rodičia upravia terén – vozia hlinu, zbierajú kamienky v trávniku, hrabú, zametajú, zbierajú odpadky do smetných košov na školskom dvore.

2. „Hráme sa na bádateľov“

Deti s učiteľkami pozorujú pôdu a hmyz v nej – mravce, vajíčka, dážďovky cez lupy aj pod mikroskopom. Napodobňujú pohyb dážďoviek- preliezanie cez tunel.

3. „Malí záhradníci

Deti vysadia zakúpené sadenice pod vedením učiteliek, príp. semienka medonosných rastlín – facélia. O záhony sa budú sa spoločne starať, polievať ich, a plieť. Napodobňujú let včiel z kvetu na kvet. Zhotovia herbár z rastlín na našom školskom dvore.

4. „Beseda so včelárom“

Včelár z našej obce porozpráva deťom o živote a význame včiel a starostlivosti o ne.

Vzhľadom na to, že nám neboli dodané vyvýšené záhony z dôvodu COVID -19 včas, bolo poradie aktivít iné, alebo sa navzájom prelínali, čo v konečnom dôsledku neprekážalo. Projekt sa realizoval priebežne v mesiacoch máj až júl v dopoludňajších aj popoludňajších aktivitách.

Pre deti bola veľmi zaujímavá aj beseda so včelárom. MVDr. Janko Pastorek, včelár z našej obce, im veľmi pútavo porozprával o živote a význame včiel a starostlivosti o ne. Deťom – predškolákom MŠ a žiakom ZŠ priniesol ukázať úľ, včelársku výstroj, včelie plásty. Vyskúšali si nielen včelársku výstroj, ale ochutnali aj vynikajúci med.

Takouto formou sme chceli pritiahnuť pozornosť detí a žiakov na vymierajúce včelárstvo a zachovať ho pre generácie po nás – preto budeme v tomto pokračovať v spolupráci s CVČ Včielka Púchov aj v nasledujúcom školskom roku.

V spolupráci s rodičmi, priateľmi a známymi, ale aj so starými rodičmi sme v tomto projekte upevnili vzájomné medzigeneračné vzťahy, nielen v rodinách, ale aj v obci. V budúcnosti si deti pod vedením pedagógov môžu v jednom zo záhonov pestovať zeleninu – rozšíria si svoje poznatky, skúsenosti a zručnosti, ktoré môžu potom navzájom porovnávať.

Kolektív zamestnancov a detí Materskej školy Dolné Kočkovce touto cestou ďakuje Trenčianskemu samosprávnemu kraju, ako aj Obci Dolné Kočkovce za podporu a schválenie nášho projektu „Naša záhrada pre včielky a deti“, v rámci grantu ZELENÉ OČI. Zároveň ďakujeme všetkým, ktorí nám pomohli pri realizácii. Vytvorením vyvýšených záhonov na kvety sme získali podnetné estetické a edukačné prostredie na aktivity nielen počas pobytu vonku, ale aj relaxáciu v pre každého v obci.

Zdenka Vrbová, MŠ Dolné Kočkovce