M. Michalec a mestské nájomné byty

1239
Fotomontáž vytvorená z letáku nájomníkov mestských bytov (smutný vtip).

Komentár šéfredaktora

Kauza mestských nájomných bytov určených na sociálne bývanie dostala po polroku zaujímavú bodku. V predvolebnom letáku bývalý primátor M. Michalec pourážal všetkých, ktorí mu pomáhali celú bytovú kauzu na začiatku vytvárať: poslanca R. Marmana, viceprimátora R. Hvizdáka a tiež svojho bývalého zástupcu M. Kubičára.

Problém s bytmi bol pravdepodobne vymyslený s cieľom dostať vedenie mesta na čele s primátorom R. Henekom do neriešiteľnej situácie a získať hlasy pre seba v blížiacich sa komunálnych voľbách. Väčšina poslancov mestského zastupiteľstva však odmietla porušovať zákon a zmluvy mesta uzatvorené bývalým primátorom M. Michalcom. Nepristúpila ani k okamžitým represívnym opatreniam voči „odbojným“ nájomníkom a neriešila ich vysťahovanie súdnou cestou. Zdalo sa, že celá kauza vyšumí dostratena. Po voľbách už politikov nebude zaujímať zopár jednotlivcov, ktorí sa po skončení nájomnej zmluvy nechcú vysťahovať z mestských bytov.

Všetci iniciátori bytovej kauzy z nej postupom času vycúvali. Nie však preto, ako konšpiratívne a smiešne fabuluje M. Michalec. Bývalý viceprimátor M. Kubičár síce do poslednej chvíle podporoval neracionálne návrhy nájomníkov vedených M. Michalcom, ale keď mal odpovedať na otázku našich novín, čo by robil na mieste primátora R. Heneka, zrazu nenachádzal slová. Pochopil rýchlo, že z kauzy už nič pre seba nemôže získať, ak sa chce uchádzať o racionálne uvažujúcich voličov.

M. Michalec však hrá vabank. Nespolieha sa na rozum voličov, ale hrá na city. Prípad krajského policajného riaditeľa Slavomíra Kučeru, ktorý tiež patrí medzi nájomníkov mestských bytov určených na sociálne bývanie a ktorému mesto nepredĺžilo nájomnú zmluvu, otočil z nôh na hlavu. Vraj mesto vyháňa z bytov len obyčajných ľudí a policajný funkcionár dostal výnimku, aby pomohol pri odstraňovaní M. Michalca. Toto tvrdenie nemá s realitou vôbec nič spoločné, je to jednoducho úplná fantasmagória…

Posledný leták M. Michalca popudil dokonca aj jeho dlhoročného propagandistu R. Vargu, ktorý s ním a M. Kubičárom riadil osud Púchova až do roku 2014. Toho R. Vargu, ktorý kauzu mestských bytov opakovane využíval vo svojich Púchovských listoch na vyvolávanie negatívnych vášní proti primátorovi R. Henekovi. Nevadil mu ani tak obsah letáku, ale predovšetkým jeho forma. Podľa názoru R. Vargu je M. Michalec úbohý, keď v letáku použil predvolebný vizuál a slogan M. Kubičára. A dal mu radu: Nekopíruj volebné slogany svojich súperov, pretože budeš vyzerať ako arogantný buran.

Pred štyrmi rokmi komunálne voľby suverénne vyhral tím M. Michalca, keďže získal 15 poslaneckých kresiel z 19 možných. Keby sa M. Michalec správal racionálne, mohol v Púchove so svojim tímom pohodlne vládnuť až dodnes. Za to, že mu z jeho tímu zostali po štyroch rokoch len traja poslanci, si môže sám. Jeho posledné obdivovateľky v zastupiteľstve H. Šulcová a J. Andreanská nekandidujú na ďalšie volebné obdobie a M. Kubičár sa od neho opatrne dištancuje. M. Michalec zostal úplne sám so svojim malým funklubom nájomníkov mestských bytov. Bude zaujímavé, koľko hlasov svojimi podivnými letákmi vo voľbách získa…

RNDr. Slavomír Flimmel

Staršie články PN o téme mestských bytoch:

Ako je to v skutočnosti s nájomnými bytmi?

Primátor Rastislav Henek reaguje na problematiku mestských nájomných bytov

Ministerstvo dopravy a výstavby o nájomných bytoch

Generálny riaditeľ ŠFRB: Nájomné byty slúžia na sociálne bývanie

Fakty o nájomných bytoch v Púchove

Mestské zastupiteľstvo rokovalo o mestských nájomných bytoch

Cirkus v divadle

Odpoveď na osočovanie Púchovských novín nájomníkmi mestských bytov

Miroslav Kubičár a kauza mestských nájomných bytov

Základné pojmy a fakty o nájomnom bývaní